Olejki eteryczne – wskazówki dotyczące użycia

Olejki eteryczne zdefiniowane przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną ISO:

Termin „olejek eteryczny” jest zarezerwowany dla „produktu otrzymanego z surowców roślinnych w drodze destylacji z wodą lub parą wodną, w procesie mechanicznego wyciskania lub suchej destylacji” (ISO 9235,1997), to znaczy wyłącznie metodami fizycznymi. Są to produkty intensywnie aromatyczne, nietłuste, lotne o ciężarze właściwym mniejszym od ciężaru wody (wyjątek stanowią olejek cynamonowy i goździkowy).

Występują w różnych częściach roślin: kwiatach, liściach, drewnie, korzeniach, żywicach, skórkach owoców itp. W ALQVIMIA stosujemy w 100% naturalne olejki eteryczne o maksymalnej czystości i maksymalnej jakości (wibracji) w królestwie roślin. Wybieramy najbardziej wysublimowane i najcenniejsze olejki eteryczne na świecie (jakość olejków decyduje o ich aktywności).

Dla utrzymania wysokiej jakości i aktywności olejków eterycznych należy je chronić w hermetycznie zamkniętych opakowaniach z ciemnego szkła. Podajemy wskazówki dotyczące kilku znanych olejków, które mogą być cenne i przydatne w codziennym życiu.

Olejek pomarańczowy

Olejek pomarańczowy otrzymywany jest przez tłoczenie na zimno skórki owocu pomarańczy (Citrus aurantium Dulcis) z Ameryki Południowej.

  • Wspomaga nawilżanie i działa łagodząco, dlatego dodatek 2-3 kropli olejku do oleju migdałowego działa podczas masażu kojąco na wrażliwą skórę.
  • Dodaj do dyfuzora 7 kropli olejku pomarańczowego i 3 krople olejku cynamonowego, aromat pomarańczy przyniesie radość i dobry humor, a cynamon doda ciepła w atmosferze twojego domu.
  • Stosowany na noc pomaga zasnąć, a sen staje się głębszy i bardziej regenerujący.
  • Podczas kąpieli możesz dodać 10 kropli pomarańczowego olejku eterycznego do płynu do kąpieli lub oleju i dodać do wody.

Olejek eteryczny z lawendy

Olejek eteryczny otrzymywany metodą destylacji z parą wodną świeżo kwitnących wierzchołków lawendy (Lavandula angustifolia) z Prowansji (Francja).

  • Olejek eteryczny z lawendy jest skuteczny w kuracjach oparzeń i chorób skóry.
  • Jego stosowanie polecane jest również przy obrzękach, zasinieniach, trądziku i stanach zapalnych skóry.
  • W przypadku grypy, przeziębienia czy łagodnego zapalenia oskrzeli wskazane jest stosowanie kąpieli parowych oraz inhalacji z olejkiem lawendowym.
  • Jeśli należysz do osób, które mają problemy ze snem, użyj przed zaśnięciem kilku kropli olejku lawendowego na poduszkę, pomoże każdej nocy zrelaksować się i zasnąć.

Olejek eteryczny z majeranku

Olejek eteryczny otrzymywany metodą destylacji z parą wodną kwitnącego i suszonego ziela majeranku (Origanum majorana) z rejonu śródziemnomorskiego Europy.

  • Olejek eteryczny z majeranku dodany do dyfuzora będzie działał jako prawdziwy naturalny środek przeciwdepresyjny i uspokajający układ nerwowy.
  • Aby działać przeciwlękowo, można dodać 6 kropli olejku majerankowego do 10 ml oleju roślinnego i nałożyć na stopy, wewnętrzną stronę nadgarstków, na okolicę splotu słonecznego.
  • Jako środek rozluźniający mięśnie lub przy zwichnięciu, można dodać 6 kropli olejku majerankowego don10 ml oleju roślinnego i delikatnie nałożyć jako okład na obolałe miejsce.

Olejek z drzewa herbacianego

Olejek eteryczny otrzymywany metodą destylacji z parą wodną świeżych liści drzewa herbacianego (Melaleuca alternifolia) z Australii.

  • W przypadku trądziku można dodać 1 kroplę olejku do kremu pielęgnacyjnego – przyspieszy gojenie stanów zapalnych.
  • Olejek działa bardzo silnie przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo i przeciwwirusowo. Można go stosować miejscowo jako skuteczny środek antyseptyczny.
  • Podczas kuracji górnych dróg oddechowych stosowany jest w zapaleniu oskrzeli, katarze, kaszlu, zapaleniu zatok itp. Wówczas zaleca się szczególnie kąpiele parowe i inhalacje z olejkiem z drzewa herbacianego.

Mamy nadzieję, że te drobne wskazówki wykorzystasz w życiu codziennym. Destylowanie esencji botanicznej jest jak wydobywanie duszy roślin, ich witalnego atrybutu, czegoś tak potężnego, że uczyniło z olejków eterycznych najstarszą substancję leczniczą na świecie, kwintesencję współczesnych alchemików, spadkobierców starożytnej medycyny.

Prawdziwą mocą olejku eterycznego jest jego powinowactwo do naszej struktury molekularnej i analogia ze skórą, dlatego jego przenikanie przez warstwę naskórka zajmuje tylko kilka sekund. Równie szybko dociera przez obwodowe mikrokrążenie do krwioobiegu i całego organizmu.

Poznaj innej olejki eteryczne Alqvimia: