7 kroków do równoważenia stanu cery tłustej

Istnieje wiele przyczyn, które prowadzą do zmian związanych z zanieczyszczaniem się naskórka. Najczęstszą z nich bywa utrata naturalnej równowagi z powodu zmian hormonalnych, powodujących nadmierne wydzielanie sebum przez gruczoły łojowe. Jednocześnie dochodzi do zaburzeń procesu złuszczania i wzmożonego rogowacenia naskórka, czego konsekwencją jest blokowanie porów, czyli ujść przewodów wyprowadzających włosy i wydzielinę gruczołów łojowych.

Należy także pamiętać, że nadmierne wydzielanie sebum może być wrodzone, ale również spowodowane problemami natury psychologicznej, dietą niskowitaminową, anemią lub zaburzeniami procesów trawienia. Dlatego właśnie w przypadku tego typu cery, należy zwracać szczególną uwagę na odpowiednią dietę. Dodatkowo podczas gorących, letnich dni wyraźnie wzrasta ilość wydzielanego sebum, natomiast niskie temperatury jesienią i zimą spowalniają ten proces.

Przyczyny zanieczyszczania się naskórka:

  • nieodpowiednie i agresywne produkty do pielęgnacji skóry i makijażu (zwróć szczególną uwagę na tzw. komedogenność stosowanych kosmetyków – skłonność do zapychania porów),
  • zmiany równowagi hormonalnej – gruczoły łojowe wytwarzają i wydzielają zbyt dużo sebum,
  • stres psychiczny i fizyczny,
  • niezrównoważona dieta z dużą ilością węglowodanów,
  • nadmierne spożycie mleka krowiego i produktów pochodnych,
  • palenie papierosów, alkohol, predyspozycje genetyczne, niektóre leki, zmiana klimatu, ciąża, menopauza.

Przemyśl swoje nawyki dotyczące pielęgnacji skóry i jej oczyszczania. Produkty niewłaściwie dobrane do pielęgnacji cery nadmiernie przetłuszczającej się, mogą sprzyjać pojawianiu się zaskórników i stanów zapalnych (grudki, krostki).

Co pomaga przy problemach z zanieczyszczoną skórą?

Przede wszystkim konsekwentna pielęgnacja, bez niej nie osiągniemy trwałej poprawy wyglądu skóry. Używaj produktów, które umożliwiają jednocześnie osiągnięcie właściwego nawilżenia i regulację wydzielania sebum, odblokowanie porów. Środki odtłuszczające zwykle odwadniają skórę co pobudza gruczoły łojowe do jeszcze większej aktywności. Im bardziej staramy się odtłuścić i wysuszyć naskórek, tym intensywniejsza jest jego reakcja – podrażniony wytwarza jeszcze więcej sebum i częściej pojawiają się stany zapalne. Unikaj wyciskania zaskórników i wszelkich zmian, to zwykle nasila stan zapalny.

7 kroków do równoważenia stanu cery tłustej

1. Oczyszczanie

W przypadku cer zanieczyszczonych, oczyszczenie jest najistotniejszą częścią pielęgnacji. Delikatny żel myjący o neutralnym pH usuwa nadmiar sebum wraz z  martwymi komórkami naskórka. Jednocześnie zapobiega rozwojowi bakterii trądzikowych i stanów zapalnych. Nie usuwaj zanieczyszczeń agresywnymi produktami. To zwykle tylko pogarsza sytuację. Zalecamy stosowanie delikatnych produktów pielęgnacyjnych, o przyjaznym dla skóry pH, wolnych od drażniących substancji chemicznych.

Oczyszczanie poranne:

Skórę tłustą należy oczyszczać regularnie, codziennie rano, aby usunąć wydzielane w nocy sebum oraz inne zbędne substancje. Tylko w ten sposób możemy osiągnąć trwałą poprawę stanu skóry. Żel oczyszczający (Purifying Cleansing Gel) zawiera składniki myjące, kojące, odświeżające i nawilżające.  Jest idealny dla cer problematycznych, ponieważ wspomaga szybkie gojenie i regenerację.

Oczyszczanie wieczorne:

Drobinki kurzu i brudu osadzają się na powierzchni naskórka. W połączeniu z sebum stanowią zanieczyszczenia, które sprzyjają tworzeniu się zaskórników i stanów zapalnych. Dlatego też wieczorne oczyszczanie nabiera szczególnego znaczenia. Pozostałości makijażu należy usunąć przed każdym myciem i pielęgnacją za pomocą Płynu do demakijażu (Gentle Make Up Remover), który nakłada się na wacik (zwilżony ciepłą wodą). Następnym krokiem będzie użycie do mycia twarzy Żelu oczyszczającego (Purifying Cleansing Gel).

2. Peeling

Zachowaj ostrożność podczas wybierania peelingu dla tłustej, zanieczyszczonej skóry. Z powodu zaburzeń naturalnego procesu złuszczania powierzchniowych martwych komórek naskórka, regularne peelingi są jednym z podstawowych elementów pielęgnacji. Minimalizują i przeciwdziałają procesowi zapychania się porów, powstawania stanów zapalnych, sprawiają że powierzchnia naskórka staje się gładka i elastyczna.

Raz w tygodniu po dokładnym oczyszczeniu i przed nałożeniem odpowiedniej maski należy zastosować delikatny peeling enzymatyczny (lub peeling kwasami owocowymi). Łagodnie działające enzymy z papai i ananasa działają głęboko oczyszczająco, idealnie zwłaszcza dla cer wrażliwych i skłonnych do trądziku. Martwe komórki naskórka są usuwane, pory odblokowane i oczyszczone. Ponieważ ten rodzaj peelingu nie wywołuje podrażnień, jest szczególnie polecany dla cer zanieczyszczonych, tłustych, trądzikowych. Peelingi mechaniczne z drobinkami złuszczającymi nie są wskazane.

3. Ostatnia faza oczyszczania i ukojenie

Po oczyszczeniu i peelingu twarzy nanieś kilka kropli toniku na dłoń (użycie wacika nie jest konieczne) i delikatnie wmasuj okrężnymi ruchami w skórę twarzy i szyi. Po całkowitym wchłonięciu się toniku, możesz nakładać serum lub krem.

Tonik odpowiednio dobrany do potrzeb skóry, może zdziałać prawdziwe cuda. Bezwzględnie należy stosować toniki bezalkoholowe, bogate w związki przeciwutleniające i  łagodzące. Tonik głęboko oczyszczający zawiera wiele składników pochodzenia roślinnego, pozyskiwanych z ekstraktów z malwy i brodaczki (porost), które działają kojąco, łagodząco i oczyszczająco. Ekstrakty z fig i jabłek zapewniają dodatkowo właściwe nawilżenie. Produkt ten skutecznie przygotowuje skórę do dalszych czynności pielęgnacyjnych i wchłaniania składników aktywnych.

4. Serum jako źródło ważnych składników aktywnych

Po dokładnym oczyszczaniu naskórka, należy kontynuować pielęgnację nakładając łagodzące i oczyszczające serum. Dzięki lekkiej konsystencji szybko się wchłania, wspomaga i nasila procesy naturalnego, głębokiego oczyszczania skóry. Serum bogate w ekstrakty z brodaczki, żywokostu i kwas glikolowy – wygładza, zmniejsza widoczność porów, reguluje wydzielanie sebum, działa przeciwzapalnie.

Wieczorem zwłaszcza latem odradzamy stosowanie kremu pielęgnacyjnego. Serum w zupełności wystarcza, aby dostarczyć skórze wszystkich ważnych składników aktywnych. Poza tym lekka konsystencja serum doskonale nadaje się do optymalnego wspomagania funkcji wydalniczych skóry w nocy.

5. Nawilżenie, pielęgnacja i ochrona

Rano możesz kontynuować pielęgnację dopasowaną do rodzaju skóry. Upewnij się, że wybierasz produkt do pielęgnacji twarzy, który zawiera składniki głęboko oczyszczające pory, ma działanie ściągające i wysoki udział składników nawilżających. Oczyszczający krem do twarzy na dzień łączy aktywne składniki roślinne o działaniu chroniącym skórę przed wolnymi rodnikami, zapewniającym dodatkowe nawilżenie i oczyszczenie. Składniki łagodzące zapobiegają tworzeniu się zanieczyszczeń i przyspieszają gojenie stanów zapalnych.

6. Wellness dla zestresowanej skóry

Jeśli to możliwe, stosuj pielęgnacyjną maskę na twarz – raz lub dwa razy w tygodniu.

Maska głęboko oczyszczająca (Deep Purifying Mask) o lekkiej, kremowej konsystencji, działa intensywnie oczyszczająco, łagodząco i przeciwzapalnie. Jej użycie to dla skóry czas na regenerację i ukojenie. Należy ją nakładać cienką warstwą na oczyszczoną skórę twarzy, szyi i dekoltu, po 20 minutach zmyć letnią wodą a następnie użyć Toniku głęboko oczyszczającego (Deep Purifying Toner).

Dodatkowo Cellulozowa maska oczyszczająca do twarzy w płacie, świetnie nasila działanie kuracji dla cer tłustych i zanieczyszczonych. Należy ją stosować wymiennie z maską kremową. Płat z naturalnych włókien celulozy, nasycony serum ze składnikami o działaniu oczyszczającym, przeciwzapalnym, ściągającym i nawilżającym, nakłada się na oczyszczoną skórę twarzy na około 5-8 minut. Po zdjęciu maski pozostałości serum należy wmasować lub zmyć letnią wodą.

Obydwie maski wspomagają, nasilają naturalny proces oczyszczania skóry, gojenia, zwężania porów, nawilżenia. Zapobiegają gromadzeniu się zanieczyszczeń i powstawaniu stanów zapalnych, zmian trądzikowych. Stosowane w kuracji przywracają zdrowy wygląd cer tłustych.

7. Piękno od wewnątrz

Świeże produkty żywnościowe, dieta bogata w witalne substancje i błonnik, pieczołowicie przygotowywane i spożywane w przyjemnej atmosferze posiłki, minimalizują stres oksydacyjny w komórkach i tkankach skóry. Staraj się unikać cukru, słodzonych napojów i gotowych produktów przetworzonych. Uzupełnij swoją dietę o pokarmy o niskiej zawartości tłuszczu, takie jak ryby, surowe warzywa i pieczywo pełnoziarniste.

Zajęcia, ćwiczenia na świeżym powietrzu i chwile spędzone na łonie natury wspomagają układ krążenia, sprzyjają sprawności umysłowej oraz zapewniają wypoczętą, dotlenioną i czystą skórę. Dziel chwile przyjemności z przyjaciółmi, kontakty towarzyskie są dla naszego zdrowia niezbędne jak przyprawy w kuchni.

Porady ekspertów

  • Stany zapalne, grudki i krostki muszą goić się samoistnie. Usuwanie, wyciskanie wiąże się z ryzykiem rozsianego stanu zapalnego, wystąpieniem blizn i przebarwień pozapalnych.
  • Codziennie wieczorem przed pójściem spać, dokładnie zmyj makijaż i oczyść skórę co pozwoli jej swobodnie oddychać, oczyszczać się i regenerować.
  • Stosując linię produktów oczyszczających (Purifying), w niektórych przypadkach, po 7-14 dniach, mogą pojawić się efekt intensywnego oczyszczania głębszych warstw naskórka czyli nowe zanieczyszczenia i stany zapalne. Jest to naturalne zjawisko świadczące o skuteczności działania kuracji. Trwa ono krótko i ważne jest konsekwentne kontynuowanie pielęgnacji, aby w ciągu kilku tygodni osiągnąć efekt zdrowej skóry.

Pamiętaj – po indywidualną analizę stanu Twojej skóry najlepiej  udać się do profesjonalnego gabinetu kosmetycznego.

Oczyszczające, naturalne składniki aktywne

MALWA (Malva sylvestris)

Nazywana również dzikim ślazem lub topolą serową (nasiona mają kształt koła serowego). Roślina  wysoko ceniona w fitoterapii, naturoterapii. Stosowana często do leczenia infekcji i stanów zapalnych.

EFEKTY DZIAŁANIA

Zawarte w roślinie duże ilości związków śluzowych zapewniają dobre nawilżenie skóry, łagodzą stany zapalne. Garbniki działają ściągająco. Flawonoidy, antocyjany, kwasy fenolowe są składnikami przeciwzapalnymi.

BRODACZKA ZWYCZAJNA (Usnea barbata)

Brodaczka zwyczajna należy do porostów czyli organizmów symbiotycznych, będących połączeniem grzybów i zielonych alg lub sinic. W systemie symbiozy glony dostarczają cukier wytwarzany w procesie fotosyntezy a grzyby zapewniają ochronę i odpowiednią ilość wody. Razem zapewniają sobie unikalne składniki, których nie byłyby w stanie zapewnić sobie samodzielnie. Doskonały przykład systemów synergicznych, w których wynik jest czymś więcej niż sumą jego części.

EFEKTY DZIAŁANIA

Brodaczka zwyczajna zawiera między innymi kwas usninowy, który posiada właściwości przeciwzapalne, przeciwdrobnoustrojowe, antyoksydacyjne, ochronne przed promieniami UV oraz przyspieszające gojenie. Jest znakomitą alternatywą dla antybiotyków, czy sulfonamidów i antyseptyków. Kwas usninowy i jego sole hamują wydzielanie i rozkład sebum.

ŻYWOKOST LEKARSKI (Symphytum officinale)

Korzeń żywokostu zawiera wiele cennych w ziołolecznictwie substancji. Około 10-15 % składu korzenia stanowią śluzy, pozostałe składniki to: alantoina, kwas rozmarynowy, garbniki, fruktany, polifenole, krzem, aminokwasy, beta-sitosterol oraz olejek eteryczny.

EFEKTY DZIAŁANIA

Alantoina wpływa na regenerację skóry, przyspiesza proces gojenia, działa silnie nawilżająco i przeciwzapalnie. Kwas rozmarynowy posiada właściwości przeciwbólowe i przeciwzapalne. Śluzy skutecznie chronią, działają nawilżająco i łagodzą podrażnienia skóry. W naturoterapii żywokost stosuje się w przypadku schorzeń kości i stawów.