Brodaczka (Usnea barbata) – porost alpejski

Porosty są organizmami symbiotycznymi tworzonymi przez glony, sinice i grzyby a według najnowszych systematyk zaliczane są do grzybów. Porastają leśne drzewa, przyjmując charakterystyczne kształty krzaczkowate, zwieszające się jak długa broda. Niestety coraz rzadziej spotykane ze względu na dużą wrażliwość na zanieczyszczenie środowiska.

Plecha brodaczki zawiera przeciwbakteryjne i antywirusowekwasy porostowe (kwas usninowy 0,8-2%), pochodne floroglucyny, poliketydy  o właściwościach bakteriostatycznych, przeciwwirusowych i przeciwnowotworowych,  polisacharydy(lichenina), kwasy tłuszczowe, lipidy, karotenoidy, kwasy laktonowe.

Ekstrakt z plechy wykazuje właściwości antybakteryjne w stosunku do bakterii gram-dodatnich, beztlenowych i grzybów rozkładających sebum i pot. Hamuje rozwój Streptococcus aureus (Gronkowiec złocisty) i Mycobacterium a także namnażanie wirusów Epsteina-Barra czy Polio. Działa także immunomodulująco. Ekstrakty hamują też nadmierną proliferację keratynocytów, zatem mogą być wartościowe w leczeniu nadmiernego rogowacenia skóry, łupieżu, rybiej łuski i łuszczycy.

 Główne składniki aktywne:

  • Kwas usninowy posiada właściwości przeciwzapalne, antyoksydacyjne, ochronne przed promieniowaniem UV oraz przyspieszające gojenie. Jest alternatywą dla antybiotyków, czy sulfonamidów a także konserwantów i antyseptyków. Kwas usninowy i jego sole hamują wydzielanie i rozkład łoju, dlatego powstają na ich bazie kosmetyki dla cery trądzikowej i łojotokowej.
  • Poliketydy i ich pochodne, zaliczane do lipidów posiadają silne właściwości przeciwbakteryjne, przeciwpasożytnicze i przeciwnowotworowe (porównywalne doerytromycyny, tetracykliny, przeciwnowotworowych epotilonów).

W tradycyjnej medycynie chińskiej brodaczki stosuje się wleczeniu ukąszeń przez węża, trudno gojących się ran, oparzeń, ropni, chorób objawiających się kaszlem, a nawet malarii. Do leczenia ran stosuje się okłady z wyciągów wodnych i alkoholowych lub wprost sproszkowaną na pył plechę brodaczki (jako zasypka).

Tak liczne i cenne właściwości Brodaczki alpejskiej zostały wykorzystane w komponowaniu linii pielęgnacyjnej dla cer mieszanych, tłustych i trądzikowych Team Dr Joseph. Wśród nich szczególnie ważne:

  • używane dwa razy dziennie Oczyszczający żel myjący (Purifying Cleansing Gel) i Tonik głęboko oczyszczający (DeepPurifying Toner)- wzbogacone dodatkowo w ekstrakty z malwy, prawoślazu, figi,kasztanowca i aloesu
  • stosowana 1 lub 2 razy w tygodniu Głęboko oczyszczająca maska do twarzy (Deep Purifying Facial Mask) z dodatkiem ekstraktu z Oczaru wirginijskiego, alantoiną i tlenkiem cynku