Co to jest glikacja? Proces starzenia skóry

Glikacja jest fizjologicznym stanem odpowiedzialnym za procesy starzenia skóry. Pierwsze produkty glikacji kolagenu są obecne w skórze już od 20 roku życia, a proces gwałtownie narasta po 35 roku życia. Jak zapobiegać procesowi starzenia się skóry?

Określa proces łączenia cząsteczek glukozy z wolnymi białkami np: kolagenem, zatem z wiekiem osłabia kondycje włókien skóry właściwej co skutkuje pojawieniem się zmarszczek i utratą elastyczności. Przyspieszenie procesu glikacji występuje przy długotrwałym podwyższonym poziomie glukozy we krwi cukrzyca, insulinooporność (dotyczy zdecydowanie większej ilości osób niż cukrzyca). Pierwsze produkty glikacji kolagenu są obecne w skórze już po 20 roku życia.

Proces ten gwałtownie narasta ok. 35 roku życia. Proces glikacji białek zwiększa ilość wolnych rodników.

Należy pamiętać ,że promieniowanie słoneczne także przyspiesza proces glikacji.

Dlaczego występuje proces starzenia się skóry?

Włókna kolagenowe w skórze mają dwa główne zadania. Jako tak zwane białka strukturalne, nadają skórze jej wytrzymałość i sprężystość. Jednocześnie w znacznym stopniu wiążą wilgoć. Kiedy włókna kolagenowe ulegają glikacji, tracą swój kształt, który przypomina równą, masywną spiralę dwóch lin. Kiedy procesy glikacji usztywnią włókna kolagenowe – spirala traci swoje właściwości, pojawiają linie i zmarszczki na skórze, których nie można już naprawić i nie mogą zostać skompensowane.

Skóra traci swoją elastyczność. Linie i zmarszczki pozostają widoczne. Utwardzone włókna kolagenowe są porowate i cienkie. Ustaje zdolność do zatrzymywania wilgoci. Marszczenie postępuje i jest nie do powstrzymania. Rozpoczyna się proces starzenia.

Dlatego tak ważne jest wczesne zaopatrzenie skóry i włókien kolagenowych w szczególnie cenną wilgoć.

Jak zapobiegać starzeniu się skóry? Jak chronić się przed procesem glikacji?

Przy cerach dojrzałych najeży wdrożyć do pielęgnacji ukierunkowane produkty przeciwdziałające destrukcyjnemu procesowi glikacji oraz zachowywać zdrową, zbilansowaną dietę. ZESPÓŁ Team Dr Joseph stosuje składniki aktywne, aby hamować procesy glikacji kolagenu i wzmacniać jego strukturę. Poszczególne składniki aktywne zawarte w profesjonalnych produktach Team Dr Joseph.

Wzmocnienie syntezy kolagenu ekstrakty z:

  • dzikiej róży
  • kozieradki pospolitej

Wzmocnienie odbudowy komórkowej ekstrakt z:

  • sałaty morskiej

Dodatkowe składniki wzmacniające:

  • ekstrakt z hibiskusa i skrzypu polnego

Zapoznaj się z produktami Team Dr Joseph.