Etnochemia kosmetyczna, czyli jak przedłużyć młodość i dobre życie

Czym jest etnochemia kosmetyczna?

Fascynująca dziedzina chemii, badająca działanie i możliwości zastosowania w kosmetykach,  naturalnych związków roślinnych, dzięki którym w wielu kulturach świata niektóre rośliny były uważane za odmładzające lub pielęgnujące skórę, włosy czy paznokcie.

Wśród wielu systemów naturoterapii, znane są do wieków rośliny, które służą naszemu zdrowiu i dobrej kondycji psychofizycznej, dzięki czemu przedłużają nam młodość i życie. Etnochemicy badają ich składniki aktywne, a następnie sprawdzają, czy będą podobnie działać w przypadku nałożenia na skórę.

Można powiedzieć, że tworzą wraz z zielarzami naturalną „suplementację dla skóry”. Niezwykłe właściwości wielu roślin podsuwają wciąż pomysły na użycie nowych składników kosmetycznych.

Źródło wiedzy dla etnochemii kosmetycznej

Źródłem wiedzy dla etnochemii kosmetycznej jest naturalna medycyna chińska czy indyjska (ayurwedyjaska), z której zapożyczone zostały do pielęgnacji i hamowania procesów starzenia –  chociażby wąkrota azjatycka czy żeń-szeń. Także jiaogulan (Gynostemma Pentaphyllum) azjatycka roślina nazywana zielem nieśmiertelności. Często określana jest mianem pięciolistnego żeń-szenia. Bogactwo składników zachowujących młodość skóry to wysokie stężenia:

  • witamin (A, B, C, E,D),
  • minerałów (magnez, cynk, fosfor, selen),
  • szeroka grupa antyoksydantów,
  • flawonoidów,
  • aminokwasów.

Jiaogulan nie bez powodu jest składnikiem aktywnym w nowej Odmładzającej Kuracji Mocy Team Dr Joseph, która już wkrótce będzie dostępna do kupienia na naszej stronie.

Afryka, jako bogactwo dla etnochemii i źródło witalności skóry

Przykładem niech będzie olej z pestek melona Kalahari endemicznego (występuje tylko na danym terenie) dla Pustyni Kalahari, piaszczystej sawanny w Afryce Południowej. Melon Kalahari jest uważany za oryginalnego dzikiego arbuza, różni się od znanego nam słodkiego arbuza niewielkim rozmiarem, żółtym miąższem i gorzkim smakiem. Używany od ponad 4000 lat przez lud San z Kalahari, dla którego jest ważnym źródłem wody podczas suszy.

Nasiona melona zawierające około 50% oleju są mielone na pastę, służącą do ochrony skóry przed niszczącym działaniem słońca i pustyni. Mączka z nasion w połączeniu wodą stanowi także naturalny kosmetyk. Olej z nasion melona Kalahari zawiera wielonienasycone kwasy tłuszczowe, głównie kwas linolowy (omega-6) w stężeniu 50 – 70%, duże stężenie witaminy E, fitosterole i kwasy fenolowe, czyli bogaty koktajl składników odżywczych, przywracających skórze elastyczność, regenerujących i inaktywujących wolne rodniki. Lekka konsystencja oleju sprzyja jego stosowaniu na skórę.

Jest głównym składnikiem Odmładzających Kropli Regenerujących (Age Repair Miracle Drops SC045) Team Dr Joseph.

Przykładów udanych efektów pracy etnochemików kosmetycznych można mnożyć wiele i z pewnością jeszcze nie raz nas zaskoczą.