Oblubienica Japończyków
Oblubienica Japończyków= Pachnotka = Shiso = Perilla = Mięta japońska.
Pachnotka zwyczajna (Perilla ocymoides)
Pochodzi z obszaru Indii, Chin, Japonii, Półwyspu Indyjskiego i Indochin. Jest uprawiana w wielu krajach świata jako roślina ozdobna.
W Chinach, Japonii, Korei i Indiach uprawiana jest od dawna jako roślina olejodajna. Z jej nasion otrzymuje się olej perilla, wykorzystywany także w kosmetyce i lecznictwie, będący cenionym środkiem w zwalczaniu alergii – doustnie i do pielęgnacji skóry atopowej (zawiera znaczne ilości kwasów tłuszczowych omega-3).
W żadnej innej roślinie kwas tłuszczowy omega 3 nie występuje w tak dużym stężeniu (dwukrotnie więcej niż zawierają go ryby). Poza tym olej z pachnotki zawiera inne nienasycone kwasy tłuszczowe, kwas linolowy omega 6, kwas olejowy omega 9 .
Nasiona Perilli zawierają polifenole i flawony – kwas rozmarynowy, luteolinę, katechiny i apigeninę.
Udowodniono, że kwas rozmarynowy uzyskiwany z liści Perilli wykazuje właściwości antyoksydacyjne oraz antyalergiczne, hamuje szeroki zakres mediatorów alergicznych IL-4, IL-8, IgE oraz histaminy (ograniczenie uwalniania z mastocytów). Zmniejsza także naciek eozynofilii i mastocytów.
Olej z pachnotki ma właściwości przeciwutleniające, przeciwzapalne, antybakteryjne. Przyspiesza gojenie ran i oparzeń. Działa łagodząco na objawy odczynów alergicznych. Chroni układ krwionośny (ściany naczyń krwionośnych), regeneruje i zwiększa elastyczność skóry, łagodzi zmiany trądzikowe – chroni przed zaczopowaniem ujść gruczołów łojowych. Jest jednym ze składników aktywnych Maski Intensywnie Łagodzącej.
MASKA INTENSYWNIE ŁAGODZĄCA (INTENSE SKIN CALMING MASK)
Przygotowana dla cer wrażliwych, naczyniowych i podrażnionych. Należy ją stosować 1-2 razy w tygodniu lub w każdym momencie, kiedy wystąpi podrażnienie skóry (po opalaniu lub wychłodzeniu skóry, po zabiegach z kwasami, intensywnych peelingach, po zabiegach medycyny estetycznej).
Dodatkowo składnikami aktywnymi są także: proteiny z jedwabiu, ekstrakt z kasztanowca, żywokostu lekarskiego, rozmarynu, czarnej borówki, olej z wiesiołka dwuletniego.
W Japonii stosuje się jej czerwoną i zieloną odmianę jako przyprawę shiso o mocnym ziołowym aromacie z dominującymi nutami anyżu, bazylii i mięty.Często nazywana jest kolendrą koreańską lub miętą japońską. Tradycyjnie dodaje się shiso do dań rybnych, ponieważ w medycynie chińskiej opisuje się pachnotkęj ako lek na zatrucia rybami.