Zarządzanie marką luksusową w kryzysie

Zarządzanie marką luksusową w ostatnich czasach zmieniło się. Marki luksusowe przestały sprzedawać produkty. Strategia sprzedaży obejmuje sprzedaż doświadczeń i budowanie więzi z klientem.

Doświadczenia użytkowania produktów Alqvimia obejmują 3 obszary:

  • Kosmetyczny
  • Terapeutyczny
  • Emocjonalny

Producenci zmienili podejście do klienta.  Zaczęli traktować organizm człowieka holistycznie.

Jednocześnie w tym samym czasie zmienił się sam konsument, który woli skoncentrować się na mniejszej ilości ale lepszej jakości dóbr ze względu na ochronę środowiska. Świadomy konsument zdaje sobie sprawę, że w świecie opanowanym przez syntetyczne, sztuczne produkty, zaczyna mieć znaczenie to, z czego korzystamy na co dzień. Często pojawiają się pytania o kontrolę jakości i czy produkty nie zawierają syntetycznych substancji zapachowych i barwników, parafiny, parabenów, silikonów ani alkoholu.

W czasie kryzysu i kwarantanny marki powinny koncentrować się na więzi z klientem. Zarządzanie w kryzysie wymaga spokoju i pozytywnego myślenia. Powinniśmy wysyłać pozytywne wiadomości o wysokich wibracjach. Skupić się na tworzeniu wartości dla swojej marki, nie na wielkości sprzedanych produktów.

Prowadzenie biznesu to ciągłe wyzwania. Praktycznie codziennie zmagamy się z podejmowaniem decyzji. Obecnie również jesteśmy w momencie zmiany, przewartościowania, nowego spojrzenia na rzeczywistość.    

W takim czasie nie wystarcza zarządzać, trzeba być liderem, zwracać uwagę na wartości.

Zastanówmy się co jest najważniejszą wartością w naszej firmie?

Dla mnie są to ludzie. Spędzamy z nimi większość czasu w pracy. Na co dzień współtworzą naszą firmę. To z nimi kontaktują się nasi klienci. 

W czasie kwarantanny wielu z nich przeżywa strach o przyszłość. Obowiązkiem lidera jest podnoszenie wibracji, pozytywnego myślenia i zarażanie optymizmem. Współpraca z ludźmi to odpowiedzialność społeczna. Powinniśmy angażować ludzi i inspirować do działania.

W kontaktach społecznych nie ma miejsca na fałsz. Dlatego tak ważna jest kondycja psychiczna lidera.

Istnieje wiele praktyk pomagających nam uzyskać spokój i optymizm. Jedną z nich jest medytacja. Medytacja to doskonałe narzędzie pomagające uspokoić rozbiegane myśli, to systematyczny trening naszego umysłu. Jest to technika, która pozwala skierować uwagę do wewnątrz i odseparować się na chwilę od świata zewnętrznego. Dzięki różnym praktykom medytacyjnym uczymy się eksplorować naszą wewnętrzną nieskończoną przestrzeń, budzić uważność, uświadamiać sobie emocję oraz doświadczać każdej pojawiającej się chwili. Uczy nas inteligencji emocjonalnej i uważności.

Idili Lizcano, twórca i CEO Alqvimia pisze, że jest to „podróż przemiany, w której piękno staje się światłem. Oddychanie i cieszenie się tym, co nas otacza, pomaga nam zrelaksować się w codziennym życiu i żyć ze spokojem. Medytować to żyć w wieczności w teraźniejszości. Aby znaleźć nasz wewnętrzny spokój i cieszyć się chwilą głębokiego relaksu”

Media biznesowe informują, że coraz więcej liderów biznesu medytuje i gorąco zachęca do tej praktyki innych. Oznacza to, że zachodni świat zaczyna dostrzegać korzyści, które przynosi regularna medytacja. Być może jesteśmy świadkami zmierzchu czasów, w których najbardziej agresywne jednostki mają największą szansę znaleźć się u góry łańcucha pokarmowego.

W jakim celu? Otóż takie wyciszenie sprzyja kreatywności. Nawet nie wiesz kiedy zaczną przychodzić do głowy nowe pomysły i rozwiązania biznesowe. Ważne jest, żebyśmy działali z poziomu czarky serca. Poczujmy połączenie z naszymi klientami.

Idili Lizcano, twórca Alqvimia jest współczesnym alchemikiem. Od 30 lat zajmuje się poszukiwaniem i rozszyfrowaniem starej wiedzy i przepisów alchemicznych. Stworzył całą gamę produktów opartych na dawnych recepturach, według metod znanych od setek lat.

Włącznie z produktami spagirycznymi – wytwarzanymi w naturalny sposób, w procesie trwającym nawet kilka miesięcy.

Firma Alqvimia prowadzona jest na zasadach holakracji. Jest to system zarządzania, w którym uprawnienia do podejmowania decyzji są rozproszone wewnątrz organizacji. Występuje tu dość duża autonomia, wszystkie role są tak samo ważne, decyzje zapadają na drodze dyskusji, konsultacji. Brak jest struktur typowych dla korporacji, opierających się na przełożonych różnego szczebla.

Pamiętajmy, że prowadzenie firmy to odpowiedzialność społeczna zarówno wobec pracowników jak i klientów. Bądźmy liderami optymizmu i spokoju.

Dzielmy się z innymi swoimi talentami, wsparciem, umiejętnościami, wiedzą, podnośmy wibracje naszych myśli, słów i czynów.

Edyta Cywoniuk
CEO Witamed Polska